Władze Białorusi wydały oświadczenie a zarazem poinformowały społeczeństwo o awarii jaka miała miejsce w elektrowni atomowej w Ostrowcu dziewięć miesięcy temu. Białoruskie Ministerstwo Energii uspokaja i zapewnia że pożar nie zagrażał elektrowni oraz nie uszkodził budynku oraz jego wyposażenia.

Białoruska Elektrownia Jądrowa znajduje się w miejscowości Ostrowiec w powiecie grodzieńskim sąsiadującym z Litwą. Elektrownia zlokalizowana jest w odległości około 220 kilometrów od przejścia granicznego w Ogrodnikach w województwie podlaskim.

Wiceminister energii Michaił Michajuk w wywiadzie dla gazety “Republika” powiedział, że do incydentu doszło, ponieważ  w metalowym wiadrze zapaliły się resztki farby przygotowane na rozpuszczalniku. Winą obarcza jednego z pracowników, który nie zachował odpowiednich zasad bezpieczeństwa, paląc papierosa nieopodal wiadra z farbą.

Teraz wiceminister Michajuk tłumaczy, że kierował się wytycznymi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Ta nie wskazała konieczności natychmiastowego informowania społeczeństwa.