Pies będzie w stanie “wyczuć” osobę zakażoną? Trwają próby!

Od tygodni w Wielkiej Brytanii w Szkole HiMT (Higieny i Medycyny Tropikalnej) prowadzone są doświadczenia z psami, które rzekomo potrafią wykryć wirusa Covid-19 w ludzkim ciele.

Zwierzęta będą trenowane w taki sposób, aby w niedalekiej przyszłości były pomocne przy walce z pandemią. Psy najprawdopodobniej wyczuwają specyficzny zapach, które wydziela osoba zakażona koronawirusem. Niektóre rasy psów mają o 295 milionów receptorów węchowych więcej niż człowiek i są np. w stanie wyczuć chorobę Parkinsona.

Niektóre rasy psów mają nawet 300 milionów receptorów węchowych. Człowiek ma ich ok. 5 milionów.

Jeżeli próba się powiedzie psy będą uczone w jaki sposób pachnie Covid-19, dzięki sześciotygodniowemu szkoleniu jedno zwierzę będzie w stanie przebadać w szybki sposób ok. 250 osób dziennie.

 

Halloween marnuje się tysiące ton dyń

Zjawisko Halloween, które rodem pochodzi z USA rozsiało się na cały świat. Na ulicach pojawiają się przebierańcy proszący o słodycze, w klubach i dyskotekach sceny jak z horroru a na parapetach setki dyń…

Ludzie którzy nie obchodzą a nawet nie akceptują tego “święta” nie rezygnują z przyozdabiania swojego najbliższego otoczenia dyniami. Wiele farm nastawione jest na hodowanie dyń nie w celach konsumpcyjnych a do celów ozdobnych.

Warzywa takie w finalnym procesie swojej egzystencji trafią na śmietnik przez co rokrocznie marnuje się tysiące ton dyń. Przedsiębiorcy w Polsce zaznaczają zauważają, iż mimo Halloween w Polsce nie jest jeszcze tak znane to na rynkach widać znaczy wzrost sprzedaży dyń.

Alpy widoczne z Polski!

Mieszkańcy Podkarpacia często chwalą się zdjęciami oddalonych o kilkaset kilometrów Tatr, które zostały wykonane z wyższych punktów w regionie. 

Pan Krzysztof Strasburger, pokonał większą odległość ponieważ z terenu Polski a mianowicie Śnieżnika ustrzelił pasmo górskie Alp.

Śnieżnik to najwyższy punkt  Sudetach, autor niezwykłej fotografii zrobił je świadomie, od 15 lat zastanawiał się czy jest szansa na to aby z Polskich pasm górskich dostrzec aply.

PKN Orlen chce być “zielony”!

Do 2050 roku PKN Orlen będzie neutralny emisyjnie. W ciągu najbliższych 10 lat koncern zredukuje o 20 proc. emisje CO2 w rafinerii i petrochemii oraz o 33 proc. w energetyce. W zielone projekty PKN Orlen zainwestuje ponad 25 mld zł.

Neutralność klimatyczna to “ograniczenie emisji CO2 w przemyśle, transporcie i energetyce oraz zrównoważenie tych emisji”, Komisja Europejska i większość państw UE chcą, żeby do 2050 roku Europa stała się neutralna dla klimatu.

Zaplanowane wydatki mają dotyczyć m.in. projektów z zakresu efektywności energetycznej, inwestycji w morskie elektrownie wiatrowe, odnawialnych źródeł energii na lądzie, a także portfela inwestycji biopaliwowych.

W ciągu 10 lat koncern zrealizuje ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną obecnie istniejących aktywów produkcyjnych”

Próbował zabić muchę. Wysadził dom w powietrze

Mieszkaniec francuskiej miejscowości Parcoul-Chenaud miał dużego pecha. Historię zapoczątkowała malutka, natrętna mucha, która nie dawała za wygraną i siadała mężczyźnie na twarzy. Domownik postanowił rozprawić się z nią raz na zawsze dlatego złapał za elektryczną łapkę i strzelił w muchę prądem.

Polowanie zakończyło się tragicznie dla mężczyzny, ponieważ w tym samym czasie doszło do rozszczelnienia butli z gazem, w wyniku czego potężna eksplozja zabiła muchę ale również cieżko raniła domownika. 80-letni mężczyzna cudem uniknął śmierci, w ostatniej chwili wybiegając z budynku.

 

 

 

Pijany 25-latek poruszał się po drodze autem bez zderzaka,silnika, świateł…

Blisko 1,8 promila alkoholu w organizmie miał 25-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, którego zatrzymali do kontroli funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego tomaszowskiej komendy. Mężczyzna poruszał się po drodze publicznej samochodem, który zwrócił uwagę policjantów gdyż… nie posiadał tylnego zderzaka, pokrywy bagażnika, pokrywy silnika, tylnych świateł, tablicy rejestracyjnej ani drzwi.

(więcej…)